Investice do nemovitostí ve spoluvlastnictví se stává stále populárnější volbou pro ty, kteří chtějí vlastnit nemovitost, ale zároveň sdílet náklady a rizika s ostatními investory. Pro mnohé je to výhodný způsob, jak vstoupit do realitního trhu a získat podíl na atraktivních investicích. Jak ale začít a jaké jsou první kroky?

Definujte své cíle a očekávání

Než se pustíte do spoluvlastnictví nemovitostí, je klíčové si jasně stanovit své cíle a očekávání. Zeptejte se sami sebe: Proč chci investovat? Jaký typ nemovitosti mě zajímá? Jak dlouho plánuji držet tuto investici? Definice vašich cílů vám pomůže lépe porozumět, co od spoluvlastnictví očekáváte a jak se postavit k budoucím rozhodnutím.

Zjistěte více o spoluvlastnictví nemovitostí

Před začátkem investice je klíčové se důkladně seznámit s konceptem spoluvlastnictví nemovitostí. Jaké jsou právní aspekty? Jak se řeší otázky řízení a financí? Seznamte se s potenciálními výhodami a riziky spojenými s touto formou investice. Čím více víte, tím lépe budete připraveni na řešení všech možných problémů a otázek, které mohou přijít.

Finanční plánování a rozpočet

Vytvořte si pevný finanční plán a rozpočet. Zde se sami sebe zkuste zeptat kolik jste ochotni investovat. Zároveň je potřeba se se spoluvlastníky domluvit, jaké jsou další plány s nemovitostí a jak se budou rozdělovat příjmy a náklady. Jasná finanční strategie vám poskytne pevný základ pro rozhodování a minimalizaci finančních nejistot.

Závěr

S těmito základními kroky v první fázi se můžete posunout směrem k úspěšné investici do spoluvlastnictví nemovitostí. Zároveň Vám tyto kroky pomohou snížit rizika spojené s investicí do nemovitostí.


Jan Kučera

Od roku 2015 pracoval ve společnosti Adol Monitor s.r.o. Ze své pozice obchodního ředitele se začal podílet na vývoji nových produktů a služeb společnosti. Specializoval se na vytváření dlouhodobých obchodních vztahů s realitními kancelářemi, makléři a investory. Využíval zkušeností z IT a know-how k sestavování jedinečných služeb pro rozvoj podnikání v realitách. V dubnu 2022 založil se společníkem JKMP Trade s. r. o. a vytvořili platformu www.portalpodilu.cz, která funguje jako tržiště nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví.