Investování do nemovitosti přináší otázku, co se svým podílem dělat. Zřejmě přemýšlíte o tom, jaké existují možnosti a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Dnes se do této problematiky podíváme a vše si projdeme.

Prodej nemovitosti

Prodej nabízí okamžitou likviditu, což znamená rychlý přístup k penězům. Pokud svůj podíl prodáte, můžete rychle získat finanční prostředky, které můžete využít podle vlastních představ. Samozřejmě tato možnost přináší i určité nevýhody. Nejen, že daně mohou celkový zisk snížit, ale zároveň může dojít ke ztrátě potenciálního budoucího růstu hodnoty nemovitosti.

Využití nemovitosti

Pokud se s ostatními vlastníky můžete domluvit, můžete nemovitost sami využívat. Kupříkladu v bytě nebo domě můžete bydlet, na poli můžete sázet, nebo nemovitost můžete i pronajímat, ale k tomu se dostaneme v dalším bodu. Samozřejmě nemovitosti může růst hodnota, takže ačkoliv se to nemusí zdát, i takto se při budoucím prodeji dá vydělat. Bohužel správa majetku a komunikace s dalšími vlastníky může být náročný proces, a ne vždy můžete sami nemovitost využívat. Pokud tuto možnost máte, budete muset platit nájem dalším vlastníkům.

Nájem

Pronájem nemovitosti může být dlouhodobým a stabilním příjmem, ale i zde si musíte dát pozor na několik věcí. Pokud bude nemovitost neobsazená, o tento pasivní příjem přijdete. Zároveň nebudete mít možnost tuto nemovitost využívat pro vlastní účely, což nemusí každému vyhovovat.

Ponechat na delší dobu jako investici

U některých možností si stačí počkat. Hodnota může růst, a ačkoliv nyní nebudete mít žádný příjem, později při prodeji svého podílu můžete dostat mnohem více, než Vás původně stál. Bohužel i zde hrozí, že hodnota nemovitosti nemusí růst tak, jak očekáváte.

Sjednocení nemovitosti

Zde bude nejlepší si uvést příklad. Pokud koupíte polovinu bytu o celkové hodnotě 2 miliony korun, za danou polovinu zaplatíte méně než 1 milion. U podílového vlastnictví přicházíte o část kontroly nad majetkem, tudíž klesá i cena. Pokud danou polovinu koupíte kupříkladu za 800 tisíc korun, po domluvě s dalšími vlastníky můžete odkoupit zbytek nemovitosti za podobnou cenu. Tak získáte celou nemovitost za méně, než je celková její hodnota.

Závěr

Rozhodnutí, co dělat s podílem nemovitosti, závisí na vašich cílech a toleranci k riziku. Pečlivé zvážení všech možností vám pomůže najít optimální strategii pro naložení s vaším majetkem a dosažení dlouhodobé finanční stabilitě.


Jan Kučera

Od roku 2015 pracoval ve společnosti Adol Monitor s.r.o. Ze své pozice obchodního ředitele se začal podílet na vývoji nových produktů a služeb společnosti. Specializoval se na vytváření dlouhodobých obchodních vztahů s realitními kancelářemi, makléři a investory. Využíval zkušeností z IT a know-how k sestavování jedinečných služeb pro rozvoj podnikání v realitách. V dubnu 2022 založil se společníkem JKMP Trade s. r. o. a vytvořili platformu www.portalpodilu.cz, která funguje jako tržiště nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví.