Jedním z typů vlastnictví nemovitostí je spoluvlastnictví, kdy je majetek rozdělen na podíly mezi jednotlivé vlastníky. Tyto podíly mohou mít různou velikost a jsou obvykle určeny smlouvou. V tomto článku se podíváme na to, jak získat podíl v nemovitosti, co s ním můžete dělat a jak se vyhnout právním problémům.
Jak získat podíl v nemovitosti
Získání podílu v nemovitosti může proběhnout několika způsoby – koupí, děděním, darováním či v důsledku rozvodu. Vždy je ale důležité si uvědomit, že vstup do spoluvlastnictví nemovitosti přináší určitá práva, ale i povinnosti.
Kde můžete mít podíl
Podíl v nemovitosti můžete vlastnit prakticky kdekoliv – v rodinném domě, bytě, na pozemku, v garáži nebo třeba v komerčním objektu. Rozdíl je pouze ve výši podílu a v právech a povinnostech, které z daného vlastnictví vyplývají.
Co s podílem
Podíl v nemovitosti můžete držet, prodat, darovat, nebo ho přenést na někoho jiného. V případě majetkových sporů je důležité se obrátit na odborníka, který vám pomůže situaci řešit.
Kde prodat nebo nabídnout podíl
Pokud se rozhodnete prodat svůj podíl v nemovitosti, můžete se obrátit na realitní kancelář, která se specializuje na prodej podílů, nebo svůj podíl nabídnout na specializovaném portálu.
Jak na to, pokud jste realitní makléř
Pokud jste realitní makléř a vaším klientem je vlastník podílu v nemovitosti, nezoufejte. V našem portále naleznete veškeré informace a odbornou pomoc, kterou potřebujete.
Právní záležitosti a mýty
Kolem vlastnictví podílů v nemovitosti se drží řada mýtů a polopravd. Pokud se s něčím nesetkáváte poprvé, neváhejte se na nás obrátit.
Závěr
Vlastnictví podílu v nemovitosti může být výhodné, ale je důležité se dobře informovat a případně se obrátit na odborníka. Pokud máte jakoukoliv otázku, jsme tu pro vás. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.