Jedním z typů vlastnictví nemovitostí je spoluvlastnictví, kdy je majetek rozdělen na podíly mezi jednotlivé vlastníky. Tyto podíly mohou mít různou velikost a jsou obvykle určeny smlouvou. V tomto článku se podíváme na to, jak získat podíl v nemovitosti, co s ním můžete dělat a jak se vyhnout právním problémům.

Jak získat podíl v nemovitosti

Získání podílu v nemovitosti může proběhnout několika způsoby – koupí, děděním, darováním či v důsledku rozvodu. Vždy je ale důležité si uvědomit, že vstup do spoluvlastnictví nemovitosti přináší určitá práva, ale i povinnosti.

Kde můžete mít podíl

Podíl v nemovitosti můžete vlastnit prakticky kdekoliv – v rodinném domě, bytě, na pozemku, v garáži nebo třeba v komerčním objektu. Rozdíl je pouze ve výši podílu a v právech a povinnostech, které z daného vlastnictví vyplývají.

Co s podílem

Podíl v nemovitosti můžete držet, prodat, darovat, nebo ho přenést na někoho jiného. V případě majetkových sporů je důležité se obrátit na odborníka, který vám pomůže situaci řešit.

Kde prodat nebo nabídnout podíl

Pokud se rozhodnete prodat svůj podíl v nemovitosti, můžete se obrátit na realitní kancelář, která se specializuje na prodej podílů, nebo svůj podíl nabídnout na specializovaném portálu.

Jak na to, pokud jste realitní makléř

Pokud jste realitní makléř a vaším klientem je vlastník podílu v nemovitosti, nezoufejte. V našem portále naleznete veškeré informace a odbornou pomoc, kterou potřebujete.

Právní záležitosti a mýty

Kolem vlastnictví podílů v nemovitosti se drží řada mýtů a polopravd. Pokud se s něčím nesetkáváte poprvé, neváhejte se na nás obrátit.

Závěr

Vlastnictví podílu v nemovitosti může být výhodné, ale je důležité se dobře informovat a případně se obrátit na odborníka. Pokud máte jakoukoliv otázku, jsme tu pro vás. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.


Jan Kučera

Od roku 2015 pracoval ve společnosti Adol Monitor s.r.o. Ze své pozice obchodního ředitele se začal podílet na vývoji nových produktů a služeb společnosti. Specializoval se na vytváření dlouhodobých obchodních vztahů s realitními kancelářemi, makléři a investory. Využíval zkušeností z IT a know-how k sestavování jedinečných služeb pro rozvoj podnikání v realitách. V dubnu 2022 založil se společníkem JKMP Trade s. r. o. a vytvořili platformu www.portalpodilu.cz, která funguje jako tržiště nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví.