Trh s podílovými nemovitostmi v Česku zahrnuje přibližně milion budov a bytů. Jedná se o miliardový byznys s vysokým potenciálem. Až do nedávné doby však neexistovala platforma, která by se specializovala na online prodej těchto podílů. To se změnilo s příchodem Portálu Podílů, inovativního projektu, který přináší možnost snadného prodeje a nákupu spoluvlastnických podílů na nemovitostech.

CEO Portálu Podílů Jan Kučera má bohaté zkušenosti z realitního sektoru. S využitím svého know-how a analytických nástrojů pro „big data“ realitního trhu identifikovali se společníkem mezeru na trhu a potřebu platformy, která by se zaměřila právě na tento specifický segment.

Pro veřejnost i investory

Portál Podílů vstupuje na scénu v době, kdy je vlastnictví nemovitostí často finančně nedostupné, a podílové spoluvlastnictví se tak jeví jako atraktivní alternativa. S nižšími vstupními náklady a možností investice do menších částí nemovitostí představují podíly výhodnou investiční příležitost pro širokou veřejnost i pro investory.

Platforma již nyní nabízí téměř 1800 inzerátů a jejich počet neustále roste. Portál Podílů se stává důležitým hráčem na trhu, kde se týdně prodají desítky podílů a je očekáván nárůst nabídky na dva tisíce do konce roku. Jan Kučera přitom odhalil, že v Česku existuje kolem 4,6 milionu nemovitostí, které jsou v podílovém spoluvlastnictví, což jen podtrhuje potenciál trhu.

Bezplatné ocenění nemovitosti

Prodej podílů na Portálu Podílů je jednoduchý a pohodlný – s možností bezplatného ocenění nemovitosti ve spolupráci s dalším českým projektem. Inzerce je zpoplatněna částkou od 349 korun měsíčně a v prvním roce fungování portál utržil téměř deset milionů korun.

Plány do budoucna jsou ambiciózní, s očekáváním pěti tisíc inzerátů a ziskem patnácti milionů korun v následujícím roce. Portál Podílů se neomezuje pouze na prodej, ale poskytuje také rozsáhlé informace o trhu s podílovými nemovitostmi prostřednictvím svého blogu a edukačních materiálů.

Ve svých aktivitách rozšiřuje vliv a vzdělávací kapacity prostřednictvím strategických partnerství a iniciativ. Portál Podílů uzavřel spolupráci s Realitním vzdělávacím institutem.

Vyškolení profesionálové

Tato spolupráce se zaměřuje na školení a rozvoj dovedností realitních profesionálů, kteří se chtějí specializovat na prodej a nákup podílových nemovitostí. Kučera se aktivně podílí také na významných událostech, a to nejen jako partner a řečník, ale též jako porotce v prestižní soutěži Realiťák roku a Realitka roku 2023.

Partnerství jsou součástí širší strategie Portálu Podílů, která má za cíl nejen posílit jeho pozici na trhu, ale také podpořit vzdělávání a profesionalizaci v oblasti prodeje a nákupu podílových nemovitostí v České republice.

V plánu je i rozšíření na Slovensko, do Polska a dalších evropských zemí, což naznačuje, že Portál Podílů má ambice stát se klíčovým hráčem nejen na českém trhu s podílovými nemovitostmi.

V současné době je Portál Podílů připraven podpořit jak jednotlivé prodejce, tak i realitní kanceláře a investory, kteří disponují větším množstvím nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví, a to včetně poskytování nadstandardních služeb a partnerských programů. S rozvojem platformy se očekává, že Portál Podílů bude hrát stále větší roli v usnadnění obchodování s podílovými nemovitostmi a přispěje k dalšímu růstu tohoto segmentu trhu.


Jan Kučera

Od roku 2015 pracoval ve společnosti Adol Monitor s.r.o. Ze své pozice obchodního ředitele se začal podílet na vývoji nových produktů a služeb společnosti. Specializoval se na vytváření dlouhodobých obchodních vztahů s realitními kancelářemi, makléři a investory. Využíval zkušeností z IT a know-how k sestavování jedinečných služeb pro rozvoj podnikání v realitách. V dubnu 2022 založil se společníkem JKMP Trade s. r. o. a vytvořili platformu www.portalpodilu.cz, která funguje jako tržiště nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví.